MENY
Studenterna bjuder på levande hantverk på Nya Antikmässan
Dags för nya studenter att bemanna monter C11:23 på Stockholmsmässan. Bilden är från Hantverksakademins medverkan 2025.

Studenterna bjuder på levande hantverk på Nya Antikmässan

23.02.2026 | Anna-Klara Aspegren
För fjärde året i rad deltar Hantverksakademins studenter på det som nu heter Nya Antikmässan.
– Det ger studenterna möjlighet att visa sitt kunnande i ett offentligt sammanhang och samtidigt visa att traditionella hantverksyrken är levande yrken man kan utbilda sig till och arbeta med i dag, säger utbildningsledare Karolina Reit.
Snart öppnas portar för årets upplaga av det som blivit ett vårtecken lika välkommet som rabattens första snödroppar: Antikmässan i Älvsjö. Eller som det numera heter: Nya Antikmässan.

Försäljning och arbete på plats
På plats bland antikhandlare, antikvariat och byggnadsvårdare, finns för fjärde året i rad också Hantverksakademins studenter. I deras monter, C11:23, kan du uppleva flera olika hantverksyrken på nära håll: guld- och silversmide, tapetsering, finsnickeri, smide, filt och keramik.
– Våra studenter säljer egna arbeten, samtidigt som några av dem arbetar live i montern och visar hur hantverket faktiskt går till. Här finns möjlighet att köpa allt från skärbrädor, smycken och skulpterade skålar till textila föremål, berättar utbildningsledare Karolina Reit.
 
Besökaren kan se täljning, keramiska skålar under tillverkning, smyckestillverkning i wire-wrapping-teknik och möbeltapetsering. Det ger en inblick i yrken som annars sällan syns utanför verkstaden. 
Kinna Olsson, filtmakare, på förra årets mässa.
Levande traditionella hantverksyrken
– Medverkan ger studenterna möjlighet att visa sitt kunnande i ett offentligt sammanhang och samtidigt visa att traditionella hantverksyrken är levande yrken man kan utbilda sig till och arbeta med i dag. Det brukar också ställas många frågor om utbildningarna från nyfikna besökare, säger Karolina Reit.

Totalt deltar 12 studenter i montern under mässdagarna.